İĞNEADA GEZİ REHBERİ

İĞNEDA GEZİ REHBERİ

AYŞEGÜL İĞNEADA’DA

Uzun zamandan beri elim yazmaya gitmiyordu. Bu covid yüzünden, tadımız tuzumuz kalmadı maalesef.

Biz gezginler için, gerçekten son derece kötü oldu. Ben kendi payıma söylemeliyim ki, gezmek benim için hayatın anlamı demek, yaşamak demek ve bu salgın yüzünden bir yanım eksik sanki.

Bu dönemde biz de elimizden geldiğince, ülkemizdeki görmediğimiz güzellikleri keşfetmeyi hedefledik. Bunlardan bir tanesi de ‘İĞNEADA’ idi. Nedense bir türlü kısmet olmamıştı.

Haziran başında ziyaret ettik Trakya’nın saklı cenneti güzelim İğneada’yı.  

İĞNEADA HAKKINDA KISACA:

İğneada, cennet Türkiye’mde Kırklareli’nin Demirköy içesine bağlı, Trakya’nın Karadeniz sahilinde bulunan çok güzel bir turizm beldemizdir. Bulgaristan sınırında bulunan bu güzel tatil kasabası, dünyada sayılı bulunan longoz su basar ormanlarına ev sahipliği yapmakta ve bünyesinde 6 tane göl barındırmaktadır. 

Kırklareli merkeze 100 km uzaklıktaki İğneada, kuzey Avrupa kuş göç yolu üzerindeki en ideal yerdir.

Bu bölgenin doğal dengesi bozulmadığından birçok ekosisteme ve zengin biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapmaktadır. Birçok endemik bitki türü bu bölgede bulunmaktadır.

İklim olarak Karadeniz iklim özellikleri görülmekte olup, yazları az yağışlı, kış ayları serin ve bol yağışlıdır.

İğneada, tarih öncesi çağlardan beri önemli bir yerleşim yeridir.

İĞNEADA’YA NASIL GİDİLİR?

İstanbul’a yaklaşık 250 km mesafededir. Biz İstanbul’dan kendi aracımızla yaklaşık 3.5 saatte gittik. Siz isterseniz otobüsle ya da turla gidebilirsiniz. Tabii ki çevreyi rahatça dolaşmak için araç şart.

İğneada ile Kırklareli arası yaklaşık 100 km olup, Edirne’ye 165 km uzaklıktadır.

İĞNEADA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Hem denizden faydalanayım, hem longoz ormanlarını rahat gezeyim diyorsanız Haziran, Temmuz en uygun zaman olabilir.

Sadece longoz ormanlarının keyfini çıkarayım derseniz, ilkbahar ayları Nisan, Mayıs ya da şahane renklerin olduğu sonbahar ayları daha uygun olabilir. 

Sadece deniz isterseniz o zaman Temmuz, Ağustos ideal olur. Uçsuz bucaksız sahili ve pırıl pırıl denizi ile sizi bekliyor İğneada.

Kışı biraz sert olur diye düşünüyorum.

Biz haziran ayını tercih etmiştik ve çok memnun kaldık.

İĞNEADA’DA NEREDE KALINIR?

Biz ‘İğneada Resort Hotel’i’ tercih ettik.

Konum olarak son derece iyi; otel olarak gayet temiz ve düzenli idi. Fiyat olarak aylara göre değişkenlik göstermekte olup, biz haziran başında iki kişi yarım pansiyon 450 TL ye konakladık. Yüksek sezonda 700-900 TL arasında seyretti. Yemekler de oldukça güzeldi.

Bu yıl hizmete giren, Longosphere Glamping kompleksi de çok iyi gözüküyor. Doğayla iç içe şahane olur diye düşünüyorum. Seneye burada 2 gece kalmayı düşünüyoruz.

Bunun dışında birçok otel ve pansiyon mevcut. 

Ayrıca kendi karavan ya da çadırınızla kamp da yapabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz kamp alanları mevcut.

İĞNEADA’DA NE KADAR KALINIR?

Biz sadece keyifli bir hafta sonu geçirdik. Tabii ki yetmedi. Bence min 3-4 gün kalmalı.

Deniz tatili de istiyorsanız bir hafta kalınır bence. 

İĞNEADA’DA GEZİLECEK YERLER:   

İğneada’da gezilecek yerler oldukça fazla.

Mert Gölü ve longozu,  Erikli Gölü ve longozu, Hamam gölü, Pedina Gölü, Saka gölü, Aypoloz Gölü, Limanköy, Fransız Feneri, Merdiven Şelalesi, Ceneviz Kalesi, Zindandere Şelaleleri, Demirköy, Dupnisa Mağarası, Fatih top dökümhanesi, Mona Petra kayalıkları bunlardan bazıları…

Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için tabii ki hepsine gidemedik. Orman içine dalıp, yürüyüş yapıp,  şelalelere gidecekseniz rehber almanız şart gibi gözüküyor. Otelden yardımcı oluyorlar.

İğneada’da en popüler aktivite kano turu ve atv safari yapmak. Kürek sporu, off-road, moto-cross gibi ekstrem sporları da burada yapabilirsiniz.

Biz kano turu yaptık, Longoz Ormanları Milli Parkı’nı ve gölleri dolaştık, Dupnisa mağarası ve Sarpdere Köyü’nü gezdik. Limanköy ve Fransız Feneri’ni dolaştık. Sahil yürüyüşü yapıp, denize girdik, güneşlendik. E daha ne olsun, 1.5 günde anca bu kadar oldu. 

İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI:

Longoz ormanı ne demek diyecek olursanız, kısaca, ‘içine su basmış orman’ diyebiliriz. Bu subasar ormanlar bünyesinde bir çok canlıyı barındırmakta.

Kano turu sırasında bu muazzam doğa olayına tanık oluyorsunuz. Gerçekten tablo gibi manzaralar sizi bekliyor.

İğneada Longoz ormanları Avrupa’da üçüncü sırada yer alıyormuş ve 2007 yılında koruma altına alınmış.

İğneada girişinde koruma altına alınmış ‘İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’ var. Buradan girdiğinizde göllerden bazılarına ulaşabiliyorsunuz. Aracınızı parkın içine sokabiliyorsunuz. Herhangi bir ücreti de yok.

Burada kamp yapabilirsiniz ve yapanlar da vardı. Ancak, sivrisinek o kadar çoktu ki, tebrik ettik arkadaşları. Biz yürürken bile çok rahatsız olduk açıkçası.

Tabii ki doğa ve manzaralar inanılmaz güzeldi.

İĞNEADA KANO TURU:

Burada yapılacak en güzel aktivitelerden biri, tabii ki Mert Gölü’nden longozlara doğru kano turu.

Yaklaşık 2 saat sürüyor bu heyecan. Fiyat olarak kişi başı 25 tl ve bir kanoya iki kişi biniyorsunuz. İsterseniz rehber ile de gidebiliyorsunuz, ancak oldukça güvenli bu göl, nasıl gidip geleceğinizi zaten anlatıyorlar. 

Zaten bir çok kano oluyor ve siz de takip ediyorsunuz. Kaybolma şansınız yok yani.

Yanınıza hiç bir şey almayın ve içinize mayo giyin mutlaka. Bizim çantalar su içinde kaldı, her şeyimiz ıslandı. Ama gördüğümüz manzaralar ve yaşadığımız bu şahane deneyime değdi gerçekten.

DUPNİSA MAĞARASI:

Burası İğneada’ya biraz uzak açıkçası. Biz dönerken uğradık. Sarpdere köyünden geçip, yıkık köprü yolundan gidiyorsunuz. Yol üstünde, yıkık köprünün kenarında mola vermenizi tavsiye ederim.

Dere kenarında çok şirin bir kır bahçesi var. Köftesi ve gözlemesi şahaneydi. Manzara zaten müthiş, nefes kesici diyebilirim.

Dupnisa Mağarası buradan çok yakın. Giriş 15 TL idi ve müze kart geçmiyor. Mağara ve çevresi görülmeye değer gerçekten. Mağara girişinde hediyelik eşya satan tezgahlar bulabilirsiniz.

İĞNEADA’DAN NE ALINIR?

Biz bal aldık. Buranın balı çok meşhur. Bölgedeki ağaç ve bitki çeşitliliği dolayısı ile balları çok güzel.

Dupnisa mağarasının girişinde de hammaddesi üzüm olan çok faydalı olduğu söylenen hardaliye diye bir şey satılıyordu. Deneyebilirsiniz.

Ayrıca ev yapımı doğal  tarhana, erişte, reçel, turşu vs bulabilirsiniz.

SON SÖZ:

İğneada turumuz da çok güzel anılar ekledi kumbaramıza.

Longoz ormanları, kano turu ve uçsuz bucaksız kumsalı ile kazındı hafızamıza bu güzel belde.

Sevgi ve sağlıcakla kalın.

SEYYAHTAN…

NOT: Detaylar, sorularınız ve daha çok fotoğraf için bana instagram adresimden ulaşabilirsiniz.  

Bir Cevap Yazın